Özel dersten faydalanmak

ozeldersten_faydalanmakÖzellikle öğrenci velileri şu soruyu yöneltiyorlar:  özel ders aldıracağım ama acaba faydalı olur mu? Doğrusunu söylemek gerekirse bunun bir garantisi yoktur! Ben ders verdiğim öğrenci kesinlikle başarılı olur diyen öğretmenlere de şüpheyle yaklaşmak gerekir. Çünkü öğrencinin başarılı olmasında tek belirleyen öğretmenin iyi olması değildir. O halde konuya biraz daha yakından bakmaya çalışalım.

Bir dersin başarılabilmesinin en önemli koşulu öğrencinin dersi öğrenmeyi istiyor olmasıdır. Fakat öğrencinin konuyu öğrenmek istemesi bazen yeterli olmayabilir. Öğrenci dersi anlamak istediği halde; çalışıp da anlayamamış, çalışıp da konunun tamamını anlayamamış, çalışmaya konsantre olamama problemi yaşamış ya da sınav yaklaştığı için öğrencinin çalışacak kadar zamanı kalmamış olabilir. Bu koşullardan biri oluşmuşsa özel ders almak faydalı olacaktır. Böyle bir öğrenci ders alırken hocasından olabildiğince faydalanmaya çalışır. Daha iyi öğrenmek için ders işlenirken sorular sorar, kafasındaki soru işaretlerini olabildiğince giderir. Zamanı varsa ders öncesinde neyi anlamadığını, hangi problemlerde zorlandığını not ederek derse hazırlıklı gelir. Bu tür bir öğrenciyle ders işlemek hem güzeldir, hem de zordur. Güzeldir çünkü dersin nasıl geçtiğini anlamazsınız bile. Güzeldir çünkü verdiğiniz emeğin karşılığı olduğunu görürsünüz. Zordur çünkü ders esnasında öğrenci sizi sıkıştırabilir. Öğretmenin kafasının da sürekli işliyor olması gerekir. Başka bir deyişle bu tip öğrencilere otomatik pilota bağlanarak ders anlatamazsınız. Ancak şöyle söyleyebiliriz: Güzel olan şeyler aynı zamanda zordur da.

Bir de velisinin zoruyla, sırf ders almış olmak için ders alan öğrenciler vardır. Ders bitsin de gideyim diye düşünürsünüz. Öğrencinin kendisi neredeyse hiç çaba harcamaz. Hoca bir şeyler verebilmek için çırpınır. Ancak boşunadır. Bir sonraki derste görürsünüz ki, daha önce anlattığınız her şey uçup gitmiştir. Sonuç olarak öğrenci sınavlarda başarısız olur. Annesine/babasına durumu açıklarken hocaya suç bulma eğilimindedir. Kendisi sorumluluk almaz. “Hoca biliyor ama anlatamıyor galiba” demesi çok büyük olasılıktır. Bu tür öğrencilerin özel ders almasının neredeyse bir faydası yoktur.

Yukarıda iki uç öğrenci tipolojisi çizmeye çalıştık. Bir öğrenci ilk öğrenci tipine ne kadar yakınsa verilen özel ders o kadar faydalı olacaktır. Tabi ki özel ders öğretmeninin de dersi iyi anlatması koşuluyla!

Ayrıca fizik neden anlaşılmıyor ve nasıl ders çalışmalıyız başlıklı yazılarımızı da okumanızı öneririz.

 

Bir cevap yazın

Scroll Up