IB fizik özel dersleri

Liseler için IB fizik özel dersleri (International Baccalaureate) veriyorum. Fizik dersini high level (HL) veya standart level (SL) olarak anlatıyorum. Ayrıca IGCSE ve SAT sınavlarına hazırlık dersleri de veriyorum. Hakkımda bilgi edinmek için öğretmen tanıtımı sayfasını ziyaret ediniz.

Şimdiye dek TED Koleji, BLIS, Bilkent Özel Lisesi, Doğa Koleji, Nesibe Aydın Okulları, Gazi Vakfı Lisesi ve Alman Lisesinden öğrencilere IB fizik özel dersleri verdim.

IB programının ulusal programdan temel farkını şöyle özetleyebiliriz: IB programında bilimsel temellere daha fazla ağırlık verilmektedir. Başka bir deyişle liseden itibaren akademik bir eğitime yönelme başlamaktadır. IB programının hakkını vererek okuyan öğrenciler bilimsel üretime yatkın olarak yetişmektedir. Belki ulusal programdaki kadar zor sorular çözmüyor olabilirler fakat temelleri çok daha sağlam oluşmuş oluyor. Ancak IB okuyan öğrencilerin temelin iyi oluşabilmesi için; hem iyi çalışması hem de iyi yönlendirilmesi gerekiyor. Bir IB hocası olarak öğrencilerimi çok iyi yönlendirdiğimi düşünüyorum.

Diğer bir konu da; Türkiye’de IB programlarına devam eden öğrencilerin bir kısmının ulusal programa da devam ediyor oluşudur. Hal böyle olunca da müfredat çok fazla kalabalık hale gelmekte, bir odaklanma sorunu açığa çıkmakta ve öğrenciler “sıkışma” yaşamaktadır. İki programın birden baskısı altında kalan öğrencilerin çoğunluğu, kendi başlarına bu sıkışmasının üstesinden gelmekte zorlanmaktadır.  Bu durumdaki IB öğrencilerin hem akademik bir yaklaşıma sahip olmaları hem de ulusal programın zorlu problemlerini çözmeyi becerebilmeleri gerekecektir.

Bunun başarılabilmesinin çaresi şudur: IB derslerinde işlenilen konuların özü (mantığı) çok iyi kavranmalı, temel kavramlar çok iyi anlaşıldıktan sonra da ulusal müfredatın zorlu problemlerini çözmeye dönük çalışmalar yapılmalıdır. Aksi halde bocalama ve geçiştirme kaçınılmaz bir sonuç haline gelir. Eğer böyle yapılabilirse, IB öğrencileri hem bilimsel alt yapı hem de zor problemler çözebilme yetisi bakımından istenilen düzeye gelecektir. Derslerimde iki programa birden devam eden öğrencilerimin bu özel durumlarına göre bir çalışma programı uyguluyorum.

Derslerde görüşmek üzere…

Ayrıca web sitemdeki şu sayfaları da ziyaret edebilirsiniz: öğretmen tanıtımı / verdiğim tüm dersler / referanslar / öğrenci-veli görüşleri

Görüşmek üzere

Uğur Hoca (Uğur Yıldırım)

İletişime geçin

Bir cevap yazın

Scroll Up