Liseler için fizik dersleri

Lise öğrencileri için fizik dersleri veriyorum. Lise fizik derslerinde yoğun bir tecrübeye sahibim. Lise fizik dersleri kapsamında yer alan üniversite sınavlarına hazırlık dersleri için tıklayınız: YKS/TYT-AYT

ODTÜ Fizik bölümünde öğrenim gördüğüm yıllar fizik bilgi ve görgümü artırmak için çok iyi bir fırsat oldu. Fizik konusundaki teorik bilgimi derinleştirdim. Bölümden mezun olduktan sonra özel ders hocalığına başladım ve fizik öğretmenliği konusunda da yoğun bir tecrübe kazandım. Bu sayede öğrencilerimin düzeyine inerek onlara iyi bir fizik altyapısı sunabiliyorum.

Fen liseleri, Anadolu liseleri, TED Koleji, BLIS, ODTÜ Koleji, Arı Okulları, Büyük Kolej, Ayşe Abla Kolej, Doğa Koleji ve ayrıca IB (International Baccalaureate) öğrencilerine fizik dersleri verdim/veriyorum. IB dersleri için IB (International Baccalaureate) sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Fizik dersi öğrencilerin en çok sıkıntı çektiği ders olagelmiştir. “Matematiği yine yapıyorum ama fiziği bir türlü yapamıyorum”, “fizik bana nedense ters geliyor” türünden yakınmaları bir çok öğrenciden duyuyoruz. Bu “yapamamanın” başlıca nedeniyse şudur: Fizik dersiyle uğraşırken hem bu dersin kendine has kavramlarını ve yasalarını anlamak hem de bunu yaparken analitik düşünme yöntemini uygulamak zorundasınız. Başka bir ifadeyle fizik şabloncu bir bakışı kabul etmez. Düşünme ve ilişkilendirmeyi gerektirir. Öğrenciler  buna “konunun mantığı kavramak” diyorlar. Bu nedenle fizik dersinde, bazı öğretmenlerinin uygulatmaya çalıştığı “hap gibi yutun” yöntemi işe yaramaz. Bu konuyla ilgili olarak web sitemdeki fizik neden anlaşılmıyor ve nasıl çalışmalıyız başlıklı makaleleri de okumanızı öneririm.

Sonuç olarak; fizik kavramlarıyla içli dışlı olmadan, konunun özünü kavramaya dönük bir çalışma yapmadan; derslerde başarılı olmak pek mümkün olmuyor. “Ben günde şu kadar soru çözüyorum öyleyse başarılı olurum” diyemezsiniz.  Sorun sadece öğrencilerden kaynaklanmıyor elbette. Ülkemizdeki eğitim politikaları, fizik dersi için hazırlanan kitaplar, bazı öğretmenlerin yaklaşımları öğrencileri bu yöne sevk ediyor. Ben fizik dersi için şu ilkeyi öneriyor ve uyguluyorum. Öncelikle öğrenci konunun temel kavramlarını ve yasalarını tanımalı ve bunu yaparken de bazı temel problemleri çözmelidir. Ardından konu hakkındaki bilgi ve becerisini arttıracak ileri düzey sorular çözülmeli ve son olarak da sınavlarda hız kazanmaya sağlayacak bir çalışma yapmalıdır.

Ara sınıf öğrencileri için yapılan hatalardan dönmek için yeterince zaman vardır. Bu açıdan bakıldığında şanslı olduklarını söyleyebiliriz. Fizik derslerinde yeni bir sayfa açmaya veya kendinizi geliştirmeye hazırsanız birlikte çalışmaya başlayabiliriz.

Ayrıca web sitemdeki şu sayfaları da ziyaret edebilirsiniz: öğretmen tanıtımı / verdiğim tüm dersler / referanslar / öğrenci-veli görüşleri

Görüşmek üzere

Uğur Hoca (Uğur Yıldırım)

İletişime geçin

Scroll Up