Nasıl ders çalışmalıyız?

ders_calismakNasıl ders çalışmalıyız sorusu öğrenciler tarafından en çok sorulan soru olagelmiştir. Özellikle bu soru fizik ve matematik dersleri için daha çok sorulur. “Hocam ben çalışıyorum ama yapamıyorum” şeklinde başlayan bir konuşmaya hepimiz şahit olmuşuzdur. Çalışıyor ve yapamıyorsanız olası yanlışlarınız şunlardır:

  1. O esnada çalıştığınız konuyu anlamak için daha önceden öğrenmiş/kavramış olmanız gereken başka konular olabilir. Bu durumda geçmiş konulara dönüp öncelikle oradaki sorunlarınızı halletmeniz gerekecektir. Aksi durumda boşuna patinaj yaparsınız. Üslü ifadeleri iyi kavrayamamışsanız logartima konusunu iyi anlamanız beklenemez. Vektörlerle işlem yapmakta sıkıntı çekiyorsanız Newton yasalarının uygulandığı bir problemin üstesinden gelemezsiniz…
  2. Çalıştığınız konunun temel kavramlarını, teoremlerini, yasalarını özümsemeden hemen problem çözmeye yöneliyor olabilirsiniz. Bu durumda muhtemelen her problemin nasıl çözüldüğünü ezberlemeye çalışıyorsunuzdur. Mutlaka ileri düzey problemleri çözmeden önce konuyu iyice özümsemelisiniz.
  3. Çalışırken doğru kaynakları kullanmıyor ya da sizin öğrenme alışkanlıklarınıza uymayan bir hocayla çalışıyor olabilirsiniz. Kaynaklarınızı değiştirmek ya da başka bir hocayla çalışmaya başlamak durumunda olabilirsiniz.
  4. Çeşitli nedenlerle fizik ya da matematik dersi sizin için bir takıntı haline gelmiş olabilir. Eğer bunun üstesinden kendi başınıza gelemiyorsanız rehberlik hizmetlerinden faydalanmanız gerekebilir. Böyle bir takıntı oluşmuşsa ne kadar çalışırsak çalışalım işe yaramayacaktır.
  5. Ve son olarak: bütün hayatınızı dersler ve sınavlar üzerine kurmamak yerinde olacaktır. Sosyal yaşamınızla dersler birlikte ilerlemelidir. Belki dönem dönem birisi daha ön planda olabilir ancak sonuç olarak ikisi dengeli yürümelidir. Yoksa mutsuz bir insan olursunuz. Kısa vadede derslerinizde de başarılı olsanız bile tüm bir hayatınız düşünüldüğünde başarısız/mutsuz olmanız kaçınılmaz gibidir.

Ayrıca fizik neden anlaşılmıyor ve özel dersten faydalanabilmek başlıklı yazılarımızı da okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

Scroll Up