Genel Fizik 1-2 dersleri

Üniversite 1. sınıf öğrencileri için Genel Fizik 1-2 derslerinde (general physics 1-2) yoğun bir tecrübeye sahibim. Özel ders hocalığına ilk olarak genel fizik 1-2 dersleriyle başladım.

Şimdiye dek ODTÜ’den (fizik 105-106, fizik 111-112), TOBB ETÜ’den (fizik 101-102), Hacettepe (fizik 134-144, fizik 137-138), Bilkent (fizik 101-102), Atılım (fizik 101-102), Çankaya (fizik 121-122, fizik 131-132), Başkent (fizik 105-110) ve Türk Hava Kurumu (fizik 101-102) üniversitelerinden çok sayıda öğrenciye bu dersleri verdim.

Gerek döneme yayılmış uzun süreli, gerekse sınavdan önce hızlandırılmış ders anlatımı yapıyorum. Bu iki derste de; hem konu anlatımına hem de soru tiplerine çok iyi hakimim. Böylelikle sınava yönelik ideal bir çalışma yapabiliriz. Sözgelimi ‘Work and Energy’, ‘Impulse and Momentum’ ‘Rotational Motion’, ‘Gauss Law’ ya da ‘Faraday’s Law’ konularının özünü anlatıp; çıkabilecek bütün soru tiplerinin üzerinde durup öğrencimi ara sınav ya da finale hazır hale getiririm.

Ders işleme yöntemi olarak şunu uyguluyorum: Önce konunun önemli kavramlarını özetliyor ve bu özeti yaparken başlangıç düzeyindeki problemleri çözüyorum. Ardından, öğrencimin okuduğu üniversiteye göre, çıkmış sınav sorularını ve kullanılan ders kitabındaki çeşitli zorluktaki problemleri çözüyoruz. Problem çözümlerini sadece kendim yapmayıp aynı zamanda öğrencimin eline kalemi verip onun da sürecin aktif parçası olmasına özen gösteriyorum.

Aynı zamanda calculus 1-2 (üniversite matematiği) dersleri de veriyorum. Calculus dersleri de veriyor olmamın iki temel faydası oluyor. Genel fizik dersleri alan öğrenciler bilirler. Bu derslerin hemen hemen her konusunda calculus (türev ve integral) bilgisi de gerekir. Hatta calculus dersinde sorun yaşayan öğrenciler sırf bu nedenle genel fizik derslerinde de zorlanırlar.  Calculus tecrübem sayesinde yeri geldiğinde öğrencimin calculus bilgisi açığını da kısa bir özetle kapatıyorum.

Ayrıca web sitemdeki şu sayfaları da ziyaret edebilirsiniz: öğretmen tanıtımı / verdiğim tüm dersler / referanslar / öğrenci-veli görüşleri

Görüşmek üzere

Uğur Hoca (Uğur Yıldırım)

İletişime geçin

Bir cevap yazın

Scroll Up