Fizik dersini nasıl anlayabilirim?

fizik_dersini_anlamakÇoğu öğrenciden duyuyoruz. Fizik dersini nasıl anlayabilirim diye soruyorlar. Peki, bu fizik neden anlaşılmıyor? Bu yazımızda bu konuyu irdelemeye çalışalım. Başlıca nedenler hakkında şunları görüyoruz.

İlk olarak şunu söyleyebiliriz. Fiziği anlamak için öncelikle uğraştığımız konunun temel kavramlarına bu kavramlardan türetilen tanımlamalara ve yasalara tamamıyla hakim olmamız gerekiyor. Konuyu şöyle bir örnekle açabiliriz. Fizikte iş-enerji konusu işlenirken sorulan klasik bir soru vardır. Yerde duran bir cisim yüksekliği h kadar olan bir basamağın üzerine bir F kuvveti aracılığıyla hızlandırmadan konuluyor. Bu cismin üzerinde yapılan net (toplam) iş nedir? Bu soruya konuyu yüzeysel olarak bilen bir öğrenci genellikle şu cevabı verir “mgh kadar”. Bu öğrenciye verdiği cevabın yanlış olduğunu söylerseniz o da yüksek olasılıkla size “ama hocam bu cisim mgh kadar potansiyel enerji kazanmıyor mu?” diye cevap verecektir. Soruya bu cevabı veren bir öğrencinin muhtemelen iş ve enerji konusundaki bildiği tek şey yarım yamalak olarak “enerjinin korunumu” yasasıdır. Oysaki iş ve enerji arasındaki ilişkiyi iyi anlamış bir öğrenci bu soruya “iş-kinetik enerji teoremini” yorumlayarak “yapılan net iş sıfırdır” yanıtını hemen verebilir. Öyleyse işlenilen konunun temellerini iyi kavramanız gerekir. Konuyu çalışmayıp da “sorular üzerinden gitme” yaklaşımı fizikte pek işe yaramaz.

İkinci olarak şunu söylemeliyiz. Bir konu işlenirken, o konunun kavramlarını anlamak ya da problemlerini çözebilmek için başka bir fizik konusunu bilmeniz gerekiyor olabilir. Böyle bir durumda geriye dönüp daha önceden öğrenmiş olmanız gereken konunun kavramlarına ve yasalarına çalışmanız gerekir. Bu yöntemi kendisi için bir genel alışkanlık haline getiren öğrenci önünde sonunda başarılı olacaktır. Ancak ders çalışırken fiziği bir bütünlük içerisinde ele almak istemeyen öğrenci ise her zaman tökezleme ihtimaline sahiptir.

Üçüncüsü, fizikle uğraşırken matematik bilginiz ve kavrayışınız yetersiz kalıyor olabilir. Fizik en kolay ve işlevsel olarak özel bir dil olan matematikle formüle edilebilir. Eğer bu dile yabancıysanız doğal olarak fizik çalışırken zorlanırsınız. Fiziği anlayabilmek ve problemleri çözebilmek için matematikle ilgili bir sorununuz kalmamalıdır.

Ayrıca özel dersten faydalanabilmek ve nasıl ders çalışmalıyız başlıklı yazılarımızı da okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

Scroll Up